Program Osłonowy "Korpus Wsparcia Seniora" na rok 2025
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wierzchowie kontynuuje udział w Programie Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2025. Program jest realizowany w terminie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2025 r.
Adresatami programu są osoby w wieku 60 lat i więcej, mający problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Program zakłada realizację dwóch Modułów:
Moduł I, którego celem jest wsparcie finansowe gmin w zakresie organizowania usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich dla osób w wieku 60 lat i więcej.
Usługi sąsiedzkie świadczone w ramach Modułu I obejmą swoim zakresem pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz, w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Usługi sąsiedzkie świadczone są przez pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku w dni robocze. W szczególnie uzasadnionych przypadkach tj. dla osób samotnych, samotnie gospodarujących i dla osób w rodzinie, których członkowie rodziny z przyczyn niezależnych od nich, nie są w stanie takich usług zapewnić we własnym zakresie usługi sąsiedzkie mogą być świadczone także w soboty, niedziele i święta.
Z usług sąsiedzkich mogą skorzystać Seniorzy w wieku powyżej 60. roku życia z terenu gminy Wierzchowo, którzy z powodu wieku, choroby lub innych powodów wymagają wsparcia innych osób, lecz nie mogą go otrzymać.
Senior może wskazać osobę zamieszkującą w bliskiej odległości, która będzie świadczyć pomoc.
Usługi sąsiedzkie są odpłatne i wynika to z uchwały NR LXII/383/2023 Rady Gminy Wierzchowo z dnia 30 listopada 2023 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania oraz szczegółowych warunków przyznawania usług sąsiedzkich, wymiaru i zakresu usług sąsiedzkich oraz sposobu rozliczania wykonywania takich usług
Seniorzy o najniższych dochodach (spełniający kryterium dochodowe wynikające z ustawy o pomocy społecznej) nie ponoszą odpłatności za usługi sąsiedzkie.
Osoba realizująca usługi sąsiedzkie (sąsiad Seniora) powinien być: osobą pełnoletnią, niespokrewnioną z Seniorem, zdolną pod kątem psychofizycznym do świadczenia usługi, mieszkająca w bliskiej odległości od Seniora, osobą zaakceptowaną przez Seniora i nasz Ośrodek.
Przykładowe rodzaje pomocy w ramach usług sąsiedzkich:
1. Czynności higieniczno-pielęgnacyjne (czynności podstawowe, które nie wymagają specjalistycznego przygotowania):
– toaleta, mycie, kąpanie, ubieranie, czesanie podopiecznego,
– zmiana bielizny pościelowej i osobistej,
– przesłanie łóżka,
– pomoc w zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych,
– karmienie podopiecznego, o ile stan zdrowia wymaga takiej czynności.
2. Wsparcie społeczne:
– współpraca z lekarzem i pielęgniarką środowiskową,
– zamawianie wizyt lekarskich i realizacja recept,
– załatwiania spraw urzędowych,
– informowanie najbliższych lub odpowiednio służb o pilnych potrzebach czy pogorszeniu się stanu zdrowia,
– rozmowy, wspólne spędzanie czasu wolnego,
– organizowanie spacerów,
– organizowanie kontaktów sąsiedzkich,
– podtrzymywanie indywidualnych zainteresowań oraz pomoc w zaspakajaniu potrzeb duchowych.
3. Czynności gospodarcze – pomoc i wsparcie w czynnościach dnia codziennego:
– zakup artykułów spożywczych i innych niezbędnych do egzystencji,
– załatwianie spraw wynikających z potrzeb podopiecznego (opłaty czynszu, energii, gazu, telefonu oraz innych opłat),
– prowadzenie zeszytu wydatków i rozliczanie się z Klientem z wydanych pieniędzy przez osobę sprawującą usługi sąsiedzkie,
– zapewnianie posiłków, w tym przynajmniej raz dziennie jednego posiłku ciepłego,
– utrzymywanie czystości pomieszczeń użytkowanych przez podopiecznego,
– utrzymywanie w czystości sprzętu i urządzeń sanitarnych,
– pranie bielizny osobistej (dziennej i nocnej) oraz lekkiej odzieży,
– przynoszenie opału i palenie w piecu.
Świadczeniem usług sąsiedzkich będą mogły zajmować się osoby, które spełnią poniższe wymagania:
- ukończyły 18. rok życia,
- nie należą do rodziny osoby, dla której mają być świadczone usługi,
- nie są zamieszkującym oddzielnie członkiem rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym) osoby, dla której mają być świadczone usługi,
- oświadczyły, że są zdolne pod kątem psychofizycznym do świadczenia tego typu usług,
- zamieszkują w okolicy osoby, dla której przeznaczone są usługi,
- przeszły szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy,
- zostały zaakceptowane przez organizatora usług i osobę, na rzecz której usługi te mają być świadczone.
W przypadku jego braku kurs ten zostanie zorganizowany i opłacony przez Ośrodek.
Sąsiad z tytułu świadczenia pomocy otrzyma wynagrodzenie wynikające z zawartej umowy zlecenie.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w Programie proszone są o kontakt z pracownikiem socjalnym obsługującym Państwa rejon
Kontakt telefoniczny:
Pracownik socjalny : P. Ewa Kruk tel. 943618376 wew.22
Starszy specjalista pracy socjalnej: P. Renata Lebiecka tel. 943618376 wew. 14
Moduł II, którego celem jest Wsparcie finansowe gmin w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.
Celem Modułu II jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez zwiększanie dostępu do tzw. „opieki na odległość”, a także wsparcie gmin w realizacji świadczenia usług opiekuńczych.
Cele szczegółowe Modułu II:
Wsparcie finansowe gmin w realizacji usług opiekuńczych poprzez świadczenie „opieki na odległość” na rzecz osób w wieku 60 lat i więcej poprzez:
a) dofinansowanie zakupu lub dzierżawy oraz kosztów użytkowania tzw. opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa;
b) dofinansowanie kosztów użytkowania opasek lub innych urządzeń bezpieczeństwa zakupionych w ramach programu Korpus Wsparcia Seniorów, edycja na rok 2022–2024.
Realizacja Modułu II ma także na celu objęcie wsparciem osób w wieku 60 lat i więcej w ich miejscu zamieszkania, które mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom
Udział mieszkańców w Programie jest bezpłatny.
Program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025 jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Polską zachodzące procesy demograficzne oraz elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia.
W naszej gminie wdrożeniem tzw. „opieki na odległość” zajmuje się SiDLY spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, której zadaniem jest dostarczenie opasek telemedycznych (opasek „SOS”) w ilości 37 sztuk i świadczenie kompleksowej usługi, nawiązanie kontaktu telefonicznego z Uczestnikami projektu przez całodobowe centrum monitoringu będące w ciągłej gotowości (24h/7 dni/365) w okresie trwania projektu.
Koordynatorem projektu jest GOPS w Wierzchowie.
Gmina Wierzchowo przystąpiła do Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025 (Moduł I i Moduł II) otrzymując dotację na realizację działań przewidzianych w programie. Zgłoszenia do udziału w Programie przyjmowane są w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie przy ul. Parkowej 5a tel. 943618376
Załączniki do pobrania
Plik | Nazwa | Data dodania | Pobrań |
---|---|---|---|
Program KWS 2025 (2) (PDF, 159.25Kb) | 2025-03-14 08:22:58 | 3 | |
UCHWAŁA USŁUGI OPIEKUŃCZE W TYM SĄSIEDZKIE (PDF, 1.46Mb) | 2025-03-14 08:22:58 | 1 |
Plik | Nazwa | Data dodania | Pobrań |
---|
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Osoba odpowiadająca za treść informacji
Ilona Kukielska Data wytworzenia:
14 mar 2025
Osoba dodająca informacje
Ilona Kukielska Data publikacji:
14 mar 2025, godz. 08:22
Osoba aktualizująca informacje
Ilona Kukielska Data aktualizacji:
14 mar 2025, godz. 08:22